Avrupa’nın En İyi 5 Yılbaşı Rotası

Aralık ayının yaklaşmasıyla birlikte dünyanın dört bir yanında büyük noel eğlencelerinin başlamasına çok az kaldı. Kültürlere ait ışıl ışıl ve rengarenk süsler ile büyülü bir dünyanın kapıları pırıltılar saçan cadde ve vitrinler, noel müzikleri hepsi bir arada…
Şimdi gelin bu betimlemeleri yaşayacağınız 5 rotaya hep birlikte bakalım.


Prag

Masal şehir Prag’da kurulan Noel pazarını kim ziyaret etmek istemez ki?
Orta Çağ’dan fırlamış binalarının Noel ışıklandırmalarıyla birlikte tam bir film setine dönüştüğü Noel zamanında yerinizi alabilirsiniz.

Prag’da kurulan Noel pazarında; müzik topluluklarının söylediği şarkıların keyfini çıkarırken, zencefilli keklerin, tütsülenmiş sosislerin ve sıcak şarabın lezzetleriyle size eşliği eğlence dolu gecenize mutluluk katacaktır.

Prag’ın en popüler ve en kalabalık noktası olan Eski Şehir Meydanında, çok sayıda stand olduğu için kaçırmamanız gereken standların haritası bile mevcut. Venceslas Meydanı’nın ortasında süslenmiş bir yılbaşı ağacı göreceksiniz.


Brüksel

Brüksel Noel Pazarı, ziyaretçilerine tam anlamıyla bir kış masalı yaşatıyor.
Her yılbaşında, Saint Catherine meydanında kurulan göz alıcı Noel pazarı, hediyelerle dolu standlarla Noel geçmişine bir bakış sunuyor. Eğer alışverişe odaklı değilseniz buz pateni, karnaval oyuncakları ve ses-ışık gösterisi gibi diğer mevsimsel etkinlikleri de görebileceksiniz.

Nefis çikolatasıyla tanınan Belçika’da Noel pazarları şehrin farklı alanlarında yer almış durumda. Çikolatanın şehrinde, Noel Baba figürünü şehrin pek çok noktasında çikolata heykelleri şeklinde göreceksiniz. Pazarların öne çıkan lezzetleri Klaasjest, Cramique, Belçika usulü waffle çeşitleri gibi lezzetler arasından seçim yapmak kolay olmayacak.


Kopenhag

İlham verici güzellikte olan Danimarka’nın Başkenti Kopenhag, bildiğiniz gibi dünyanın en mutlu ülkeleri arasında hep zirvede. Yani böyle mutlu bir ülke sizi noel gecesi oldukça mutlu edecektir. Tivoli Bahçeleri, Kopenhag’da yılbaşı atmosferinin en eğlenceli yerlerinden…  
Görkemli kutlamaların insanıyım diyorsanız, gitmeniz gerken adres belli aslında.

Disneyland’dan ilham alınrak yapılan Tivoli’de eğlenmek ve büyülenmek kaçınılmaz. Noel pazarları ülke kültürüyle de tanışma fırsatını sunuyor. Nordik kültürü ve lezzetli yemekleri tadabileceğiniz en güzel yer de yine Kopenhag’daki Noel pazarlarıdır.


Amsterdam

Eğlencenin başkenti olarak gösterilen Amsterdam Noel Pazarında, renkli ışıklarla süslenmiş mimarisiyle tam bir görsel şölene dönüşen kentte çok ilgi çekici ürünler karşınıza çıkacak. Hollanda’ya özel bir lezzet olan Speculaas isimli tarçınlı Noel kurabiyelerinin lezzeti için bir daha ki Noel’de de Amsterdam’a gitmek isteyeceksiniz. Amsterdam’da kurulan noel pazarlarında klasik Noel ürünlerini satın almak yerine Hollanda’nın ünlü Edam peynirini de tatma fırsatı bulabilirsiniz.


Napoli

İtalya’nın güneyinde olan Napoli genellikle yaz tatillerinin populer noktalarından birisi olsa da fırsatınız varsa mutlaka Noel döneminde de görmenizi tavsiye ederiz.

Via Donizetti, Via Luca ve Via Scarlatti gibi şehrin farklı sokaklarında kurulan Noel pazarlarında leziz yiyeceklerden, hediyelik ürünlere, yerel eşyalardan el yapımı ürünlere kadar aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabilirsiniz.