Avrupa’da Mutlaka Görmeniz Gereken Müzeler

İnsanoğlunun tarihini, başarılarını, ürettiklerini, yeteneklerini tanımak ve anlamak amacıyla önce elbette ki görmemiz gerek. Tüm dünyaya yayılmış milletlerin, uygarlıkların, sanatçıların ürettiği eserlerini göreceğiniz ve Avrupa’da bulunan en iyi müzeleri kapsayan bir liste hazırladık. İşte Avrupa seyahatlerinizde programınıza eklemeniz gereken müzelerin listesi sizlerle!

  • Musée du Louvre, Paris

7 bölümden oluşan Louvre Müzesi’nin yapımına 13. yüzyılda başlanan ihtişamıyla dünyann en çok ziyaretçisi olan müzeleirn başında geliyor. Dünyanın sanat tarihindeki kıymetli parçalarını bu müzede görebilirsiniz.

  • Mouseio Akropolis, Atina

Binlerce yıllık tarih, büyük bir medeniyet ve hayranlık uyandıran tarihi eserler desek, evet Atina’nın tek tepesi üzerine kurulan Akropolis şehrinden çıkarılan objeler ve eserler müzede sergileniyor. Müzenin cam zemini sayesinde, ayaklarınızın altındaki tarihi eserleri görebiliyorsunuz. Athena’nın uğruna inşa edilen Pantheon’un fresklerinin bir bölümünü görmeden, müzenin çıkış kapısından adım atmayın!

  • British Museum, Londra

İnsanoğlunun geçmişine ışık tutan büyük bir müze olan British Museum, 1753 yılında doğa bilimci olan Sir Hans Sloane’ın biriktirdiği on binlerce kitap, el yazması ve doğa bilimi nesnelerini sergilemek için kurulsa da zamanla birçok bölüm daha eklenmiş. Bugün 8 milyon eserin sergilendiği British Museum’un cam kubbeli kütüphane bölümü de başlı başlına mimari bir eser.

  • Museo del Prado, Madrid

1819 yılında Madrid’i simgeleyen binaların arasına giren ve krallık koleksiyonlarını bir araya getiren Museo del Prado resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olsa da müzede çizimler, özel baskılar, para koleksiyonu ve madalyalar da sergilenmektedir.

  • Musei Vaticani, Vatikan

Musei Vaticani, dünya tarihinin en kıymetli heykellerini bünyesinde barındıran ve Rönesans mimarisinin yapı taşlarını oluşturan bir müze olarak listemizde yer almakta. Sanat ve dünya tarihine ilgi duyanlar için muhteşem ilgi uyandıracak bir yer.

  • Galleria degli Uffizi, Floransa

Müzeyi gezmeden önce Medici Hanedanı tarafından inşa edilen saray büyülüyor insanı. Müzeden içeri girdiğinizde de dünyanın en değerli eserleriyle karşılaşıyorsunuz.

  • Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum Amsterdam’da Hollanda Altın Çağı’na ait zengin bir tablo koleksiyonuna ve Asya Sanat koleksiyonu sergileniyor. Müzede yer alan şaheserler karşısında insanoğlunun yeteneklerine bir kez daha saygı duyuyorsunuz.

  • Museo Guggenheim, Bilbao

Çağdaş mimarisi ile ödüle layık görülen Modern Sanat Müzesinde ön planda olan modern sanat objeleri görüleye değer.

  • National Gallery, Londra

1824 yılında kurulan müzede 13. yüzyıl ile 19.yüzyıl arası dönemlerinde yaşayan sanatçıların eserleri yer alıyor. Londra şehrinin mimari yapılarının değerine değer katan, National Gallery adeta bir sanat yuvası.

  • Gemäldegalerie, Berlin

1830 yılında kurulan 72 odalı Gemäldegalerie Sanat Müzesi 13. yüzyıl ile 18. yüzyıl dönemlerine ait dünyaca ünlü ressamların yapıtları eserler sergileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir