Yaz Tatili tercihlerinde Cazibe Merkezleri Değişiyor mu?

Avrupa’nın Güney kıyılarında ve Türkiye’de yaşanan bunaltıcı sıcaklıklar ile tatilcilerin rota alışkanlıklarında kalıcı bir etki yaratacağı düşünülüyor. Keyifle yeni yerleri gezmek isteyen tatilcilerin bu yıl rekor kıran sıcaklıklardan dolayı bunaltıcılığı daha ılıman iklimlere sahip yerlere ilginin artmasına neden oldu. Böylece geleneksel yaz tatil yerlerinin popülerliğinde düşüş gözlemlendi.

Özellikle çocuklu aileler tüm yıl tatil yapacakları zamanı beklerken, 40 – 45 dereceyi bulan sıcaklarda zorlanıyor. Bu durumun da bir daha ki yaz sezonunda tercihleri nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Sıcak hava dalgası Güney Avrupayı ve Türkiye’yi kavurmaya devam ederse turizm şehirleri olarak bilinen yerler değişir mi diye düşündürüyor. İklim değişikliği, rezervasyon yapılacak destinasyonları sizce ne yönde etkileyecek?

Turistler, daha serin yaz tatilleri arayışında sonra ki tatillerini erken rezervasyon ile doluluk oranları düşük iken hangi bölgenin fırsatlarını kovalayacak dersiniz? İklim ile beraber turizm destinasyonlarında hangi bölgeler yeni popülerimiz olacak ve bu durumdan turizm acenteleri nasıl etkilenecek merak ediyoruz. Türkiye, Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi turizm merkezleri her sene rekor üzerine rekor kıran sıcaklıklardan dolayı bundan sonraki yaz döneminde kuzey bölgelerinde tatil fikrini akla getiriyor.