Erol Türk TRT Haber’e konuştu: Turizmde Yeni Rekor

Erol Türk TRT Haber’e konuştu: Turizmde Yeni Rekor

SAN TSG Yönetim Kurulu Başkanı ve Türsab Yönetim Kurulu Üyesi Erol Türk TRT Haber’e konuştu: Turizmde Yeni Rekor

Türkiye 8 aylık dönemde 36,8 milyon turisti ağırladı

Antalya’da turizm sezonu özellikle Batı Avrupa ülkelerinden gelen yeni rezervasyonlarla birlikte Kasım ayı ortalarına kadar uzadı. İlk 7 aylık dilimde 37 milyona yakın turisti ağırlayan Türkiye tüm zamanların rekorunu kırdı.

Türkiye’ye gelen turistlerin sıralaması Rusya başta olmak üzere, Almanya, İngiltere, Bulgaristan, İran, Polonya, Çek Cumhuriyeti gibi Batı Avrupa ülkeleri sıralamada yer alıyor.

36.8 milyon turistin 3.3 milyonu yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından oluşuyor. Ağustos ayı itibari ile en çok turist artışı Almanya’dan olmuştur. Toplam ülkemize gelen turist sayısının %44 ise Rus turistlerden oluşuyor.

Türkiye’de Turizmin Başkenti olan Antalya hedeflerine hızla koşuyor. En iyi yılımız olan 2019’u geçmiş bulunuyoruz. 8. ay itibari ile özellikle havayolu ile şehrimize gelen 11 milyon turisti ağırladık. Amacımız 16 – 17 milyon turiste ulaşmaktı, mevsimlerin de etkisiyle tahmin ediyoruz bu sene 16 – 17 milyonu Antalya’da misafir edeceğiz.

Rezervasyonlar uzadı

Arz talep dengesinde diğer ülkelere göre Türkiye’nin lehine bir kayma var. Sıralama yine değişmezken Almanya, Rusya ve İngiltere ilk üç sırada yer alıyor. Mevsimsel ve diğer ülkelerden kaynaklı etkiler Antalya’ya yeterince turistin gelmesini sağlıyor. Havaların soğumasıyla beraber üst yaş gruptaki turistlerin de ülkemize geldiğini görüyoruz.

Sezon Aralık Ayına Kadar Uzayacak

Önceki senelerde 31 Ekim itibari ile sezon bitişini konuşurken şu an kesinlikle yurt dışı operatörlerinden gelen bilgilere göre de sezon uzadı. Daha önce bu dönmelerde kapalı olan otellerin açık kalma oranı şu anda oldukça yüksek görünüyor.