Türkiye’nin Lokomotif Endüstrisi Turizm

2022 yılının Ocak- Eylül döneminde turizm gelirlerinin 2021 yılının aynı dönemine göre % 68 artış göstererek 35 milyar doları aştığını, ziyaretçilerin kişi başı gecelik ortalama harcamasının da 90 dolara yükseldiğini bildiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2023 yılı bütçesinin sunumunu gerçekleştirdi.

Bakan sunumunda, turizmin ülkemiz için ‘lokomotif endüstri’ olduğunu dile getirdi. Turizm pazarındaki rekabet ortamını artırmak için 2022 yılında dünyanın önde gelen sertifikasyon kuruluşları arasında yer alan, Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyiyle 3 yıllık iş birliği anlaşmasına imza attıklarını duyurdu. Konuşmalarında dikkat çeken bir nokta ise böylesine kapsamlı bir çalışmayı dünyada yapan ilk ülke olduğumuzu ekledi.

Konuşmalarda ayrıca önemli olan bir diğer husus ise, Ekim 2022 itibarıyla “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgeli” tesis sayısının 446’ya, bu tesislerdeki yatak sayısının ise 289 bin 763’e ulaştığını belirten Ersoy, 2023-2025-2030 yıllarını kapsayan Sürdürülebilir Turizm Programı ile bütün konaklama tesislerinin aşamalı şekilde çevreye duyarlı hale geleceğini açıkladı.

Türkiye’nin, turizmde sunduğu hizmet kalitesiyle bugüne kadar hep fark yarattığını ve yaratmaya devam edeceğini vurgulayan Ersoy, şimdiki hedeflerinin sınıflandırma belgesi almalarını sağlayarak süreci bir basamak daha yukarı taşıyacaklarını dile getirdi.