Turizmde Şehir Vergisi Hız Kesmeden Yayılıyor!

Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçisi olan ve İngiltere’nin turizmde ilk 3’de yer alan Manchester şehrinde; turist vergisi uygulama kararı alındı. Otel, misafirhane ya da apartman dairesi kiralayarak konaklama yapanlardan şehir vergisi alınacak. 1 Nisan’da yürürlüğe girmesinin ardından, Manchester’da konaklayacaklar 1 £ ücret ödeyecek.

Peki bu verginin geliri şehirde hangi alanlar için harcanacak? Turistlerden alınacak bu verginin geliri; kültürel etkinliklere, turizm giderlerine ve sokak temizliğine harcanacak.

Örnekleyecek olursak: 4 kişilik bir aile olarak konaklarken 4 £ ödemesi gereken ailenin ödeyeceği bu ücret yiyecekleri bir yemeğe ya da içecekleri bir içeceğe denk gelmektedir. Bu hususta oteller, konuklarının yapacağı harcamalarda düşüş olmaması için dikkatli mi davranması gerekecek?

Avrupa’da turistlere yönelik benzer vergilerin başında Roma, Venedik ve Barselona var. Manchester ise bu uygulamayla 3 milyon £ gelir elde etmeyi hedefliyor.

Konaklama vergisini diğer ülkeler için inceleme altına alacak olursak da; Fransa’da Turizm Vergisi (Taxe de Sejour) adıyla uygulanmaktadır. Fiyatlar gecelik kişi başı 0,20 € ile 4,20 € arasındadır.

Almanya’da yerel otel vergileri Kültür Vergisi (Culture Tax-Kulturförderabgabe) ve Yatak Vergisi (Bed Tax-Bettensteuer) olarak uygulanmaktadır. Almanya’da gece başına 5 €, ya da toplam oda ücretinin % 5’i oranında vergi alınıyor.

Hollanda’da Turist Konaklama Vergisi (Toeristenbelasting) olarak bilinmektedir. Konaklamalarda gecelik 3 € ödenmekte.

İspanya’da Turizm Vergisi uygulaması (Tasa Turistica) adıyla uygulanırken ödenen vergi tutarı bölge ve otel kategorisine göre 0,75 € ile 2,5 € arasında değişmektedir.

Avusturya’da konaklama üzerinden alınan vergi; karavan ve kamp alanlarını da kapsamakta olup, gecelik kişi başı 0,15 € ile 2,18 € arasında değişmektedir.