Turizmde Dünya Hedefimiz İlk 3

2022 yılı turizm sezonunu Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya değerlendirdi, yeni dönem hedefleri hakkında bilgi verdi.

Firuz Bağlıkaya, “2022 beklediğimiz gibi geçiyor. Her türlü zorluğa Rusya ve Ukrayna’daki sıkıntıya rağmen alternatif pazarlar, Orta Doğu, Almanya, İngiltere pazarında yükseliş var.

Bu pazarlarla açığı kapatmış görünüyoruz. 2023 yılında çok daha iyi bir sezon bekliyoruz açıklamalarında bulundu.Türkiye turizm ülkesi, şu anda dünyadaki tüm popüler, güncel ürünlerin en iyilerine sahip, sağlık turizminden, gastronomiye, kruvaziyerden golfe, kültür turizmine kadar her türlü alanda… Deniz, kum, güneşi hiç söylemiyorum, ana damarımız o. Rekabet edebilecek güce sahip bir ülkeyiz. En kısa sürede dünya turizminde ilk 3’e girmek için elimizden geldiği kadar özel sektör, tur operatörleri, konaklamacılar, ulaşımcılar, seyahat acenteleri birlikte el ele vererek bu işi başaracağımızı düşünüyorum ifadelerinde bulundu.

Turizm hedef ve değerlendirmelerinde bulunan Türsab Başkanı, açıklamalarına şu şekilde devam etti: Kış turizmi bizim iddialı olduğumuz alanlardan biri. Kış turizminde, kış sporlarıyla ilgili turizm var. Bir de kışın tatil yörelerinde konaklayanlar var. Ben ikisinde de artış bekliyorum. 2023 yılı turizm sezonunu değerlendiren Başkan, 2023’te rekor bekliyoruz. 2019’u geçeceğiz. Hiç şüphe olmasın 2019’u geçeceğiz. Yeni bir savaş, yeni bir temas olmaz ise inşallah diye konuştu. Türkiye 2019 yılında, 2018 yılına göre yüzde 14.11 artışla 45 milyon 58 bin 286 turist ağırlamıştı.