Sürdürülebilir Turizm Konferansı 2023’de Antalya’da!

Her yıl çeşitli ülkelerde Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nin düzenlediği, Sürdürülebilir Turizm Konferansı, 2023 yılında Antalya’da gerçekleştirilecek. 2022 yılında İspanya’nın Sevilla şehrinde düzenlenen konferans, bu yıl ilk kez Türkiye’de yapılacak olup konferans için takvim Mayıs 2023’ü gösteriyor.

2023 yılı Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi Antalya’da 4 gün boyunca sosyal etkinlikler, toplantılar ve eğitimler ile devam edecek. Konferans: Kamu kurumları, Oteller, Tur Operatörleri, Üniversiteler, Kalkınma Ajansları ve diğer sektör temsilcilerinden oluşan yerli ve yabancı 350’den fazla katılımcıyı ağırlayacak.

2022 yılında Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile iş birliği anlaşması yapan Türkiye Turizm Yol Haritası’nı oluşturan ve anlaşmayla birlikte Sürdürülebilir Turizm Alanında Hükümet Nezdinde anlaşma yapan ilk ülke olarak tarihe geçti.

Türkiye’nin Turizm Endüstrisi, GSTC ile imzalanan 3 yıllık protokol ile Türkiye’nin turizm endüstrisi yeniden yapılandırılmış ve ‘Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programı’ belirlenmiş oldu. Programın amacı; konaklama tesisleri başta olmak üzere, destinasyonlar ve tur operatörleriyle tüm turizm sektörünün dönüşümünü sağlamayı hedefliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TGA öncülüğünde tüm sektörle ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği halinde ortaya konan Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında; 2023 yılı bitimine kadar Türkiye’de bulunan tüm konaklama tesislerinin 1. aşamasına uyum sağlama zorunluluğu getirildi.