Rus Turistlerin Giremeyecekleri Ülkeler

19eylülden-itibaren-rus-turistlerin-giremeyecekleri-ulkeler

Rus turistlerin girişlerinde kısıtlamaya gidildi. Schengen vizesine sahip olan Rus vatandaşlarının 19 Eylül’den itibaren Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya girişinin kısıtlanacağı duyruldu. Estonyalı yayın kuruluşu ERR’in haberine göre, Estonya Başbakanı Kaja Kallas, düzenlediği basın toplantısında “Letonya, Litvanya ve Polonya ile birlikte, turizm amaçlı seyahat etmek isteyen Rus vatandaşların girişine önemli ölçüde kota koymak istiyoruz.” dedi. Kısıtlamanın nedenlerinden birinin güvenlik önlemleri olduğunu belirten Kallas, 19 Eylül’den itibaren Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya girişlere kısıtlama getirileceğini bildirdi.

Estonya Dışişleri Bakanının Açıklaması

Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu da Rus vatandaşların Estonya’ya gelmemesi önerisinde bulunarak, “Burada hoş karşılanmıyorsunuz.” ifadesini kullandı. İçişleri Bakanı Lauri Laanemets, 19 Eylül’ü işaret ederek, o tarihten itibaren Schengen vizesine sahip Rus vatandaşlarının turizm, spor veya kültür amacıyla Estonya’ya giriş yapamayacağını söyledi.

Rus turistlerin girişlerini kısıtlayacaklar. Bakanlık, bu kararla her gün gelen 400-500 Rus ziyaretçi sayısının 100’e düşeceğini tahmin ediyor. Estonya Başbakanı Kaja Kallas, daha önce Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Avrupa’yı ziyaret etmek insani bir hak değil, bir ayrıcalıktır” ifadesini de kullanmıştı. Böylece bu ayrıcalıkta kısıtlamaya gidilmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir