Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği Teması

Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği temasıyla 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin açılışında AKTOB tarafından organize edilen programda, AKTOB Başkanı konuşmalarını gerçekleştirdi.  Antalya Lara Aska Hotel’de gerçekleştirilen kongre de sektöre dair 2023 yılına ilişkin beklentiler ve sektörün durumu değerlendirdi.

Kongrenin Kaynak Pazarlarda Durum başlıklı oturumunda konuşan tur operator temsilcileri 2023 yılının 2022 yılından daha iyi geçeceğini aktardı.

Resort Turizm Kongresi’nde AKTOB Başkanı’nın Açıklamaları

 “Bir ayağımızı kadim değerlerimize sabitlerken, diğeriyle daha güzelin, daha iyinin, daha yeninin, daha faydalının peşinde koşuyoruz. Tıpkı ulu bir çınar gibi köklerimiz derinlere indikçe, dallarımız da büyüyor, serpiliyor. Türkiye yüzyılı vizyonumuza uygun Turizm sektörünü de hazırlamamız gerekmektedir. Günü kurtarmak, bugünü savuşturmak için çalışma yapılmaz. Biz, usta bir satranç oyuncusu gibi bugünden yarını planlamak zorundayız. Bugün bölgemizdeki ve dünyadaki tüm sıkıntılı sürece rağmen Türkiye dünya turizminde ilk 5’te olan bir ülkedir.”

MTS Globe Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Münci Karakaya’nın İngiltere Pazarıyla İlgili Açıklamaları

2019 yılında İngiltere’den Türkiye’ye 2.2 milyon İngiliz turist gelirken 2022 yılına gelindiğinde ise 3.3 milyon İngiliz turist sayısına ulaşılacak diyen Karakaya şunları söyledi: “İngiltere’den Türkiye’ye 2019 yılında 397 frekans vardı bu rakam 2022 yılında 578’e yükseldi. Türk bayraklı uçakların frekansı ise 163’tü. Şu ana kadar gerçekleştirilenler ise 136’dır. 

İngiltere’den hiçbir zaman bu kadar rezervasyon trafiğine ulaşmamıştık. İngiltere pazarında 31 Aralık’a kadar tüm rezervasyonların % 20’si gerçekleşmesi beklenir. İngiltere’den şu ana kadar ki rakam, gelecek yılın çok üstün bir performans göstereceğini gösteriyor. İstenilen frekanslar yakalanırsa 2023 yılında İngiltere pazarında % 20 artış olacak. 

Anex Tour CEO’su Vural Karasu’nun Almanya Pazarını Değerlendirme Konuşması

“Tüm markalarımızla Avrupa’dan 350 bin pax yaptık. Hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz” dedi. “Fiyat artırmaktan kimse korkmasın ama daha sonra taviz verip % 30 fiyat düşürmeyin. Önemli olan doğru fiyattır” diyen karasu şunları konuşmalarında şu cümlelere de yer verdi:

“Sağ olsunlar çok destek gördüğümüz otelci arkadaşlarımız var. Avrupa’da önemli oyun kurucular var. Kuzeyde büyük bir boşluk var. Oraya da Neckermann ve Anex olarak giriyoruz. Bir sonraki yıl da İngiltere ve Kuzey Avrupa’ya kendi uçaklarımızla operasyon yapacağız. Baltık’ta yoktuk ve oraya da adım attık. İrili ufaklı 17 ülkeden Türkiye’ye müşteri getireceğiz. Avrupa’da büyüyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

TUI Türkiye Satın Alma Müdürü Hasan Öztürk’den 2023 Yılı Açıklamaları

Oturumdaki konuşmacılar arasında yer alan Hasan Öztürk “2023 yılıyla ilgili rakamlar cesaret verici” diye umut dolu konuşurken şu açıklamalarda bulundu:

 “Önümüzdeki aylarda riski hesap ederek plan yapmak lazım. 2023 yılı ile ilgili rakamlar cesaret verici ama rakam açıklamak için erken. Aralık ocak ve Şubat da rezervasyon var. İlk emareler çok cesaret verici. Türkiye bizim en çok önem verdiğimiz destinasyonlardan biri. Entegre bir yapılanmamız var. Tur operatörlüğünün yanında Türkiye’de incoming ve büyük bir otel grubuna da sahibiz. Türkiye’nin tanıtımına çok önem verdik. Bir uçağımıza Antalya ismini verdik ve bu uçak dünyanın her yerine uçuyor ve Antalya’nın tanıtımını yapıyor.

Acentelerimizin Türkiye’yi deneyimlemesini sağladık. Birleşik Krallık’tan 1100 acenta getirerek Türkiye’yi tanıttık. Bu arada İngiltere pazarı kesinlikle büyüyecek. Önümüzdeki hafta 650 çalışanımızı Türkiye’ye getireceğiz. Aralık ayında 550 Alman acentacıyı getireceğiz.” ifadelerini kullandı.