İstanbul’a Ziyaretçi Akını

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 2021 yılının ilk 8 ayında İstanbul’da ziyaretçi sayısı 4,8 milyon iken; 2022 yılının aynı döneminde ziyaretçi sayısı 10.1 milyona ulaştı.

Pandemi sürecinin ardından turizm sektörü kültür alanındaki çalışmalarına devam ediyor. Beyoğlu Kültür Yolu Festivalinde sanatsal faaliyetlere yoğun ilgi gösterildi. Festivalin yanı sıra gerçekleştirilen kültür turları da seyahat alanında büyük katkı sağladı.


2022 yılında İstanbul’a gelen turist sayısında önemli ölçüde artış saptandı. Ağustos ayında giriş yapan yabancı ziyaretçi sayısı 1.6 milyon olurken, 2021 yılının ağustos ayına göre yüzde 66.15 artış yakalandı. Ağustos ayında en fazla turistin geldiği ülkeler; Rusya, Almanya, İran, Suudi Arabistan ve ABD oldu. İstanbul’a ilk defa gelen ziyaretçi sayısında da artış gözlemlendi. Dünya genelinde kültür turlarında en çok tercih edilen mevsimin sonbahar olmasıyla birlikte, özellikle Avrupa’dan, ABD’den ve Latin Amerika’dan gelen ziyaretçilerin gözdesi Tarihi Yarımada oluyor. Bu bölgede görülen yoğunluğun sebebi olarak; İstanbul’a ilk defa gelen turist sayısındaki artıştan kaynaklandığı ifade ediliyor.