Google My Business’ın İşletmenize Faydaları

Google my business işletmenize faydaları

Bir işletme olarak olmazsa olmazlardan birisi de “Google My Business” hesabı oluşturmaktır. Bir web sitesine ihtiyaç duymadan müşterilerinizle iletişim kurabileceğiniz, fotoğraf, video, duyuru, ürün, menü gibi bir çok paylaşımI yapabileceğiniz bir platformdur. Bu platform üzerinde müşterilerinizle anlık olarak mesajlaşabilir ve müşterilerinizin işletme konumunuza kolaylıkla ulaşmaları için “Google haritalar” üzerinde işletmenizi işaretleyebilirsiniz. Böylelikle firmanızla iletişime geçmek isteyen kullanıcılar yol tarifi alarak sizleri ziyaret edebilir.

Google My Business Hesabınıza Ekleyebileceğiniz Özellikler;

 • Firmanızın Logosu
 • İşletmenize Ait Resimler
 • Hizmet Verdiğiniz Bölgeler
 • Çalışma Saatleriniz
 • Adres ve İletişim Bilgileriniz
 • Web Siteniz
 • Firmanız İçin Önemli Anahtar Kelimeler

Firma Logosu Ekleme

Firma logonuzu aşağıda görseller üzerinde belirttiğimiz şekilde ekleyebilirsiniz.

İşletmenize Ait Görselleri Yükleme

Firmanıza ait görselleri aşağıda gösterdiğimiz şekilde rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Hizmet Verdiğiniz Bölgeleri Düzenleme

Hizmet verdiğiniz bölge adresinizi aşağıdaki gibi girebilirsiniz.

Firma Çalışma Saatleriniz

Bu kısımda firma açılış ve kapanış saatlerinizi ekleyebilirsiniz. Bayramlar, resmi tatiller gibi günleri tatil günleri alanında yayınlayabilrisiniz. Firmanıza gelmek isteyen müşteriler kapalı veya açık olduğunuzu anlayacaktır.

Firma kategorinize göre işletme olanakları

Google işletmenin kategorisine göre görsel üzerinde yer alan kırmızı ile belirttiğimiz şeçenekler kategorilere göre değişkenlik göstermektedir. Ürünleri ve Hizmetleri sektörünüze göre güncelleyebilrisiniz.

Google tarafından geliştirilen bu eklenti sizlere oldukça kolaylıklar sağlıyor. Google My Business hesabınız üzerinden işletmeniz için bir web sitesi oluşturabilirsiz. Site içeriğinde, Fotoğraflar, Videolar, Firmanız Hakkında Yazılar ve Duyurular yapabilirsiz. Web site uzantınız (siteadi.business.site ) şeklinde hiçbir ücret ödemeden bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Restoran, Teknik servis, Mağaza ya da Ayakkabı tamircisi… yaptığınız işin bir önemi yok müşterilerinize kolaylıkla ulaşmanız için olmazsa olmazlardan birisi Google My Business hesabıdır.

Google My Business Web Sitesi Oluşturmak:

Seo ve Reklam çalışmalarınızı yapmamız için en önemli şeylerden birisi; bir web sitesine sahip olmaktır, Google Benim İşletmem üzerinden web sitemizi oluşturup “Google Ads” eski adıyla (Adwords) Hesabımıza link verip reklamlarımızı bu siteye yönlendirebiliriz. İşletmemizle ilgili ‘local seo’ çalışmalarınızı yapabilirsiniz. İşletme profiliniz için talep ettiğiniz zaman, firma bilgileriniz kullanılarak size bir web sitesi oluşturulur.

Ücretsiz Web Site Oluşturma Adımları:

 1. Adım: işletme bilgilerinie girin
 2. Adım: Bir Web sitesi ekleye tıklayın
 3. Adım: Aşağıda şu yazıyı göreceksiniz “Web siteniz yok mu? Google yardımıyla ücretsiz şekilde hemen oluşturabilrisiniz” tıklayın ve sitenizi oluşturun.

Sitenizi istediğiniz zaman kapatabilir ve güncelleyebilirsiniz, işletme adınızı taşıyan bir domain aldığınızda yönlendirme yapabilirsiniz.

Google kullanıcılarına daha güzel bir deneyim sunmak için haritalar üzerinde size en yakın konumu gösteriyor, Örneğin; Aracınızla yolda kaldınız ve teknik servise ihtiyacınız var Cep Telefon üzerinde konumunuz açıksa; Google üzerinde yapacağınız sorguda size en yakın teknik servise yönlendirecektir.

Google Benim işletmem (Google My Business) hesabınızı güncel tuttuğunuz sürece aktif olarak müşterilerinize ve Google kullanıcılarına gösterilmeye devam edeceksiniz.

İşletmenizi Google My Business’a Eklemenin Faydaları

 • Daha fazla müşteri olanağının oluşup, yerel aramalarda görünürlük artışının sağlanması.
 • Potansiyel müşterilerinizin konumundan, işletmenize giden en hızlı rotayı bulmalarına yardımcı olur.
 • Google haritalara işletmenizi eklemek, 7/ 24 olarak yeni müşteri profili oluşturur.
 • Potansiyel müşterilerinize işletmenize ait ürün ve hizmetleri Google haritalar üzerinden tanıtmanızı sağlar.
 • Müşterinin ön sipariş ya da erken rezervasyon yapabilmesi için iletişim bilgilerinizi göstermelisiniz.
 • Hiçbir ücret ödemeden sizlere kalıcı bir web sitesi olanağı sağlar.