Artık Güvenli Turizm Sertifikası Zorunlu Değil!

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Yatırım ve İşletmeler Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge sonucunda 17 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren Güvenli Turizm Sertifikası zorunluluğunun kaldırılma kararına varıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan açıklamada Bakanlığımızdan belgeli olan veya olmayan 30 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerince Güvenli Turizm Sertifikası alınması zorunluluğunun devam ettirildiğine ilişkin düzenlemeler içeren 17.06.2022 tarihli ve 2022/ 1 Sıra Sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmıştır ifadelerini kullandı.

Ülkenin tüm şehirlerinin valiliklerine, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği, İstanbul, Mersin, Marmara, Ege, Akdeniz Karadeniz Bölgelerindeki Deniz Ticaret Odası ve Deniz Turizmi Birliği Derneğine gönderildi.

Güvenli Turizm Sertifikası zorunluyken otellere aylık olarak gerçekleştirilen denetim ve belgelendirmeler dışında tesislere, iki ayda bir de gizli misafir denetimi yapılıyordu. Zorunluluğun kaldırılması ile oteller artık bu durumdan kurtarılmış oldu.