Antalya Turizm Fuarı Protokol Konuşmaları

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı’nın Açıklamaları

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mustafa Gürbüz konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak deniz, kum, güneş destinasyonları dışında kültür, sanat, spor ve alternatif turizm destinasyonlarını var gücümüzle iyileştirmeye çalışıyoruz.

Maviyi, yeşili korumaya, kültür ve tarihimizi yükseltecek projelerimizi kararlılıkla hayata geçirmeye devam edeceğiz. Sözlerime burada son verirken bu önemli fuarın düzenlenmesini sağlayan ve katkıda bulunan herkese, turizmci dostlarımıza teşekkür ediyorum. Sağlıklı ve başarılı bir organizasyon dilerken herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum.ifadelerinde bulundu.

Gm Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni ve Antalya Turizm Fuar Kurucusunun Konuşmaları

Selçuk Meral, “Bu konuşmayı 4. kez yapabilme fırsatına erişmiş olmak büyük bir mutluluk. Son 4 senede dünya olarak, insanlık olarak ve tabii turizm sektörü olarak çok büyük zorluklar yaşadık. Bunun sonucunda turizmcinin genlerinde taşıdığı mücadeleci ruh bizde de Antalya Turizm Fuarı olarak ortaya çıktı. Amacımız Avrupa’nın en verimli fuarlarından biri olmak verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. dedi.

AKTOB Başkanı Açıklamaları

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Heyecanlı bir gün yaşıyoruz. Antalya ve Türkiye turizmi çok zor 3 yılı geride bıraktı. Bu sene işlerimizin normalleştiği 2019’a yaklaştığımız bir yıl oldu. Bizim sektörümüz çok paydaşlı bir sektör,hepimizin ortak paydası turizm. Ülkemizin geleceği için stratejik sektör olarak ilan edilen turizm için hep birlikte çalışıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Türsab Yönetim Kurulu Başkanı’nın Açıklamaları

Türsab Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli destinasyonlarından biri olan Antalya’da gerçekleşen bu fuarda sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Zorlu süreçlerin ardından turizm sektörünün düştüğü yerden ayağa kalkarak koşmaya başladığı bir dönemdeyiz. Turiste müşteri yerine misafir diyen bir sektörüz.” diye konuştu.


Türk turizminin başarısının altındaki en önemli unsur budur. 2022 yılıyla ilgili büyük bir başarı hikayesi anlatılıyor. Bazı sayılar 2019 yılını geçti. Büyük bir kısmıyla bu rakamları yakaladık. Türk turizminin potansiyel olarak çok daha büyük başarılar yakalayacağını biliyoruz. Gerçek başarı için daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Antalya Turizm Fuarında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” açıklamalarında bulundu.

ATSO Başkanı’nın Konuşmaları

ATSO Başkanı Ali Bahar, “Çok değerli turizmcilerimiz burada, turizmin nasıl ve kimlerle geliştiğini burada görüyoruz. Antalya çok değerli bir şehir. Pandemi sürecinden sonra bunun etkisini çok daha belirgin bir şekilde gördük. Koltuğumuza oturalı 15 gün oldu ve benim 4’üncü etkinlik konuşmam bu. Sürekli söylenen bir cümle var, Alternatif turizmin geliştirilmesi ve şehrin katma değer sağlaması. Bu konuda gelişmeliyiz. ATSO olarak gerekeni yapacağız. Bizim amacımız bundan sonra entegre projelerle karşınıza çıkmak.” açıklamalarında bulundu.

Antalya Valisi’nin Açıklamaları

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Yurt dışından gelen tüm katılımcılara dünyanın en güzel yerine hoş geldiniz diyorum. Bu şehir çiftçisinden, otelcisine, küçük esnafından, iş adamına kadar turizmi ve önemini bilen, ülkeye sağladığı katma değeri bilen 2 milyon 650 bin kişiden oluşuyor.


Türk turizmine ve bütçesine şehir olarak katkı sağlamak için, dünyada sunulan turizm hizmetinin en kalitelisini sunarak şehrimize ve ülkemize katkı sağlamaya devam ediyoruz. 2022 yılını güzel geçirdik. Dün itibariyle gelen 12 milyon 545 bin kişi var 15 milyonu inşallah geçeceğiz. Biz kaliteden ödün vermeden, hizmet etmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

K.K.T.C Turizm Bakanı’nın Açıklamaları

K.K.T.C Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu, “Kuzey Kıbrıs olarak pek çok ülke gibi turizm ürünlerimizi çeşitlendirmek için çalışıyoruz. Kuzey Kıbrıs’ın yıllık döviz gelirlerinin yarısından fazlasının turizmle olduğunu düşündüğümüz zaman turizm, şüphesiz ki Kuzey Kıbrıs’ın lokomotif sektörüdür.

30 bine yakın yatak kapasitemizin iki katına çıkarılması için yaptığımız çalışmalar sonucunda bunları yatırımcıların huzuruna sunup onların davetinin yapılmasıyla ilgili çalışmaları yürüteceğiz. 12 ay turizm ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Kış turizmi hem ülke ekonomisine hem de ülke turizmine büyük bir katma değer sağlıyor. Kuzey Kıbrıs’ın tarihi ve turistik özellikleriyle birçok ülke insanının dikkatini çekmektedir. Bu yıl verilere baktığımız zaman bizim de 2019 verilerine yaklaştığımızı görüyoruz ve mutlu oluyoruz.

Bu yıl, 2019 verilerinin sayılarını daha da ileri taşımak istiyoruz. Önümüzdeki sene daha verimli bir sezon geçireceğimizden hiç şüphem yok. Yeni havalimanımızın açılmasıyla büyük gövdeli uçakların gelmesi ve ulaşım maliyetlerinin daha da düşmesi arzu ettiğimiz bir çalışmadır. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde havalimanımızın açılmasını hedeflerimizin arasına koyduğumuzu söylemek istiyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili çalışmalarla bizlere her zaman destek oluyor. Bugün film tanıtımlarının ilk günü, sizlerle de paylaşmak istediğimi belirtmek istiyorum. K.K.T.C. gerçekten anlatılmakla bitmiyor, gelip bir dokunuş yapmanız lazım.” açıklamalarında bulundu.